• Mobil Sayfamız
 • Facebook Sayfamız
 • Twitter Sayfamız
 • Google Plus Sayfamız
 • RSS Servisimiz
 • Android Uygulamamız
 • iOS Uygulamamız
"Elçi Cinayetinde Adı Geçen 3 Polis Tutuklanmalı"
Tahir Elçi, soruşturma dosyasında 3 polisin şüpheli sıfatıyla ifadelerinin alınmasına ilişkin Diyarbakır Barosu bir açıklama yaptı.
14 Şubat 2020 / 10:26

Diyarbakır Barosu, Tahir Elçi cinayeti soruşturmasında son yaşanan gelişmelerle ilgili bir basın toplantısı düzenledi. Diyarbakır Barosu Adli Yardım binasında düzenlenen basın toplantısında Tahir Elçi, soruşturma dosyasına şüpheli sıfatıyla giren 3 polis memurunun ifadelerine ilişkin değerlendirmelerde bulunuldu.

Diyarbakır Barosu adına açıklamayı Baro Başkanı Cihan Aydın yaptı.

‘Haberimiz vardı, soruşturmanın sağlıklı yürütülmesi için kamuoyu ile paylaşılmadı’
Tahir Elçi’nin katledilişinin üzerinden bin 540 gün geçtiğini belirten Aydın, Elçi dosyasındaki gelişmelerden önceden haberlerinin olduğunu belirterek, “Baromuzun ve soruşturma komisyonumuzun soruşturmanın seyri konusunda bilgisi olmakla birlikte, soruşturmanın sağlıklı bir şekilde yürütülmesi kaygısından dolayı bu gelişmeleri kamuoyu ile paylaşmamıştır. Ancak dün soruşturmadaki bazı gelişmelerin bizlerin dışında basında yer alması üzerine bu açıklamayı yapma gereği ortaya çıkmıştır.” diye konuştu.

Polislerden ikisinin görev yeri değiştirilmiş bir kişi görevden ihraç edilmiş

Tahir Elçi cinayetine ilişkin soruşturma dosyasında 9 ve 10 Ocak 2020 tarihlerinde üç polis memurunun şüpheli sıfatıyla ifadesi alındığının belirtildiği açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Şüpheli olarak ifadesi alınan polislerden ikisinin görev yeri değiştirilmiş, diğerinin ise meslekten ihraç edildiği ifadelerden anlaşılmaktadır. Bazı soru işaretleri olsa da iki şüphelinin ifadesi bizzat savcılık odasında, bir şüpheli ise SEGBİS yoluyla ifade vermiştir. Şüpheliler hakkında tutuklama talep edilmemiş,  herhangi bir adli kontrol tedbirine de başvurulmamıştır.”

Cinayetin aydınlatılması noktasında hazırlanan bilimsel raporun önemi

Diyarbakır Barosu’nun Tahir Elçi soruşturmasının yasaya uygun yürütülmesi, cinayetinin açığa kavuşturulması, faillerin yargı önüne çıkarılması için cinayetten hemen sonra bir komisyon kurulduğunu ifade eden Aydın, sözlerini şöyle sürdürdü: “Komisyondaki meslektaşlarımız ilk günden bu yana son derece titiz bir çalışma yürütmüşlerdir. Cinayetin aydınlatılması için Londra Üniversitesi’nin Goldsmiths Koleji bünyesinde faaliyet gösteren Forensic Architecture adlı araştırma merkezine başvurmuştur. Forensic Architecture, Tahir ELÇİ’nin öldürüldüğü sırada kayıtta olan kamera görüntülerini daraltarak, görüntüdeki şahısların silahlarını ateşledikleri anlar, ses ve görüntü senkronizasyonu gibi tamamen bilimsel yöntemlerle şüpheli sıfatı taşıyabilecek kişileri tespit etmek suretiyle olayın aydınlatılması amaçlanmıştır. Diyarbakır Barosu’nun soruşturma dosyasından temin ettiği görsel-belgesel deliller ve tanıklıkların yanı sıra açık kaynaklı bilgi ve malzemelerle bilimsel bir çalışma sonucunda bir video ve bu videodan hareketle bir rapor hazırlamıştır.”

‘Talebimizden 13 ay sonra şüphelilerin ifadesine başvurulmuştur’
 
Londra Üniversitesi’nde hazırlatılan raporun 14 Aralık 2018 tarihinde Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığına sunulduğuna işaret eden Aydın, şöyle konuştu: “Bu dilekçede üç polis memuru ilk kez şüpheli olarak zikredilmiş, üç polis memurunun şüpheli olarak ifadelerinin alınması, müteakiben tutuklamaya sevk edilmeleri talep edilmiştir. Ancak talebimizden 13 ay sonra şüphelilerin ifadesine başvurulmuştur. Şüphelilerin tutuklanmamış olması ihmaller ve özensizlikler zincirine bir halka daha eklemiştir.”

Etkin soruşturma yürütülmedi

Elçi soruşturmasında yoğun şüphe altındaki kişiler hakkında soruşturma usullerinin işletilmesdiğini vurgulayan Aydın şunları söyledi: “Olağan hukuk rejimlerinde yoğun suç şüphesi altında olan kişiler, şüpheli olarak kabul edilip ceza muhakeme usulündeki soruşturma usulleri kapsamında soruşturulmaktadır. Örneğin iletişimleri izlenebilir, görev başında olmaları nedeniyle delillerin karartılması ihtimali bulunduğundan açığa dahi alınabilirlerdi. Ancak daha ilk günden bu yana son derece özensiz bir şekilde yürütülen bu soruşturmada, bu özensizlikler yetmezmiş gibi Tahir Elçi’nin bulunduğu yöne doğru silahlarını ateşledikleri görülen, doğrudan ateş alanına sahip polis memurlarının şüpheli olarak ifadelerine başvurulması ve gerekli soruşturma ve araştırma usullerine tabi olmaları gerekirdi. Ancak aradan geçen 4 yılı aşkın bir zaman sürecinde dosyada hiçbir zaman şüpheli olarak zikredilmediler.”

‘Cezasızlık politikası uygulanıyor’

Olağan şüpheli olan 3 polis memurunun 4 yıl boyunca soruşturmaya dahil edilmemesini eleştiren Aydın, şu ifadeleri kullandı: “Üç polis memurunun, 4 yılı aşkın bir süredir cezasızlık politikasından istifade ederek ısrarla soruşturmaya dahil edilmemiş ve şüpheli sıfatı almamış olmalarının; soruşturmanın gidişatına, delillerin kaybolması ya da karartılmasına neden olmadığını umuyoruz.  Bu saatten sonrasında artık kovuşturma aşamasında delillerin tartışılmasının ve değerlendirilmesinin önü açılmalıdır. Meslek hayatı boyunca Türkiye’deki cezasızlık politikasıyla mücadele eden Tahir Elçi’nin dosyasında kovuşturma aşamasına geçilmesi, cezasızlığın son bulmasına yönelik bir umut ışığı olacaktır. Kamuoyunun gözleri önünde işlenen bu cinayetin faillerinin yargı önünde hesap verecek olması, cezasızlık politikasında küçük de olsa bir gedik açacaktır.”

4 yıl neden beklendi?

Elçi cinayetiyle ilgili bir dizi ihmalin farkında olduklarını belirten Aydın, “Cinayetten hemen sonra olay yerinde bir keşif yapılmadığını, olay anını gösteren bazı kamera kayıtlarında sözüm ona “görüntü kaybı” olduğunu, olay yerindeki bazı kamera kayıtlarına açıklanmayacak bir şekilde “ulaşılamadığını”, dosyadaki bazı belgelerin bizlerden gizlendiğini biliyoruz. Hazırlanacak iddianamenin bu sorulara cevap olmasının yanı sıra, 4 yılı aşkın bir süredir neden ve neyi beklediğimize de cevap vermesini bekliyoruz.” diye konuştu.

‘Polislerin tutuksuz yargılanmalarından derin bir endişe duyuyoruz’

Şüpheli sıfatıyla ifadesi alınan polis memurlarının tutuksuz yargılanmalarından endişe duyduklarını ifade eden Aydın, şunları söyledi: “Bunun yanı sıra tutuklama için yeterli ve kuvvetli şüphe olması, ceza usul yasasındaki diğer tutuklamaya dair diğer koşulların da olmasına rağmen; şüphelilerden ikisinin halen görevlerinin başında olması ve tutuksuz yargılanmalarından derin bir endişe duyduğumuzu da not etmek isteriz.”

‘Şüpheliler hakkında iddianame düzenlenmesi ve dava aşamasına geçilmesi’

Aydın son olarak, soruşturma dosyasında iddianame hazırlanması sürecine ilişkin beklentilerini dile getirdi: “Tahir Elçi ailesinin, Diyarbakır Barosunun her bir üyesinin ve kamuoyunun talebi ve beklentisi; bir an önce iyi temellendirilmiş bir iddianame ile şüpheli ya da şüpheliler hakkında bir iddianame düzenlenmesi ve dava aşamasına geçilmesidir.”

Açıklamanın ardından basın mensuplarının soruları yanıtlandı. Diyarbakır Barosu Başkanı Cihan Aydın, 3 polis memurunun Tahir Elçi’yi öldürme kastıyla ifadelerinin alındığını söyledi. Aydın, ayrıca 20 gün öncesinde soruşturma dosyasındaki gelişmelerden haberdar olduklarını belirtti.

(Kaynak: Tigris Medya
 

 

YORUM YAZ
UYARI: Haberler ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik eden yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem Kategorideki Diğer Haberler
Diyarbakır'da Aşiretlerden Düğün Takılarına Sınırlama Kararı Aldı
Diyarbakır'ın Çınar ilçesi Bellitaş (Xerbesitil) köyünde bir araya gelen 4 aşiretin ileri gelenleri, evlenecek çiftlerin düğün masrafını azaltmak için bazı kararlar alarak anlaşmaya vardılar.
Bakan, Diyarbakır'da Hayata Geçirilecek Projeleri Açıkladı
​Hazırlanan bazı projeleri yerinde incelemek üzere Diyarbakır'a gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, yapılması planlanan projelere ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.
Osman Baydemir İçin Kırmızı Bülten Ve İade Talebi
Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, Osman Baydemir için Adalet Bakanlığına kırmızı bülten ve iade talebinde bulundu.
Diyarbakır'da Tuz Yüklü TIR Devrildi
​Diyarbakır-Mardin Karayolu'nda tuz yüklü TIR'ın devrilmesi sonucu meydana gelen kazada sürücü yaralandı.
HES Kodu Nedir Ve Nasıl Alınır?
​Açılımı "Hayat Eve Sığar" olan "HES" Kodu, ulaşım ya da ziyaret gibi işlemlerde kurumlarla ve kişilerle, Covid-19 hastalığı açısından kişinin herhangi bir risk taşıyıp taşımadığını güvenli şekilde paylaşmasına yarayan bir koddur.
İzzetli Bir Direnişin Sembolü: Şehid Esma Biltaci
Rabiatul Adeviyye Meydanı'nda Sisi cuntası tarafından şehid edilen Esma'yı şehadetinin yedinci senesinde rahmetle anıyoruz.
Bedelli Askerlik Ücreti Belli Oldu​
Bütçe ve Mali Hizmetler Genel Müdürlüğü, bu yılın temmuz/aralık dönemine ilişkin bedelli askerlik tutarını açıkladı
Diyarbakır’da 12 İlçe Başkanının İstifası İstendi
AK Parti Genel Merkezi, Diyarbakır’da 12 İlçe başkanının istifasını istedi, 3 İlçeye ise atama yaptı
Bağlar Belediyesinden Güzel Davranış
Diyarbakır merkez Bağlar İlçe Belediyesi, çeşitli nedenlerden dolayı ülkelerini terk eden düzensiz göçmenlere yemek ikramında bulundu.
İslam Ümmetinin Bayramı Mübarek Olsun!
Rabbimiz kurbanlarımızı kabul et. Ümmetin bayramını mübarek eyle. Ümmet coğrafyasından güzel ve hayırlı haberler almamızı nasip eyle.
Kurban Bayramı Namazı Saatleri Belli Oldu
​İslam'da iki büyük bayramdan biri olan Kurban Bayramı için bayram namazı saatleri belli oldu. Buna göre Diyarbakır'da bayram namazı 05.53'te kılınacak.
Altında Tüm Zamanların Rekoru Kırıldı
Spot altının ons fiyatı 2011 yılında 1,921.17 dolar ile gördüğü zirveyi aşarak 1,944.71 dolara çıktı ve yeni rekoruna ulaştı.
 • Yaşam
 • Sağlık
 • Röportaj - Söyleşi
 • Fikir - Yorum
 • Yerel
Cömertlik Bir Ayet Bir Hadis Bir Ayet Bir Hadis Bir Ayet Bir Hadis Bir Ayet Bir Hadis Bir Ayet Bir Hadis Bir Ayet Bir Hadis Bir Ayet Bir Hadis Bir Ayet Bir Hadis Bir Ayet Bir Hadis
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
ÇOK OKUNANLAR
  NAMAZ VAKİTLERİ
  İmsak
  Güneş
  Öğle
  İkindi
  Akşam
  Yatsı
  © Copyrigth 2018 pasurlife.com tüm hakları saklıdır.
  Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır ve linklerin sorumluluğu alınmaz. Yazılım ve Teknik Destek : AmdYazılım
  • Rss Servisi
  • Google+ Sayfası
  • Twitter Sayfası
  • Facebook Sayfası