• BIST
  114.789
 • Altın
  325,47
 • Dolar
  6,1173
 • Euro
  6,6405
 • Mobil Sayfamız
 • Facebook Sayfamız
 • Twitter Sayfamız
 • Google Plus Sayfamız
 • RSS Servisimiz
 • Android Uygulamamız
 • iOS Uygulamamız
"Elçi Cinayetinde Adı Geçen 3 Polis Tutuklanmalı"
Tahir Elçi, soruşturma dosyasında 3 polisin şüpheli sıfatıyla ifadelerinin alınmasına ilişkin Diyarbakır Barosu bir açıklama yaptı.
14 Şubat 2020 / 10:26

Diyarbakır Barosu, Tahir Elçi cinayeti soruşturmasında son yaşanan gelişmelerle ilgili bir basın toplantısı düzenledi. Diyarbakır Barosu Adli Yardım binasında düzenlenen basın toplantısında Tahir Elçi, soruşturma dosyasına şüpheli sıfatıyla giren 3 polis memurunun ifadelerine ilişkin değerlendirmelerde bulunuldu.

Diyarbakır Barosu adına açıklamayı Baro Başkanı Cihan Aydın yaptı.

‘Haberimiz vardı, soruşturmanın sağlıklı yürütülmesi için kamuoyu ile paylaşılmadı’
Tahir Elçi’nin katledilişinin üzerinden bin 540 gün geçtiğini belirten Aydın, Elçi dosyasındaki gelişmelerden önceden haberlerinin olduğunu belirterek, “Baromuzun ve soruşturma komisyonumuzun soruşturmanın seyri konusunda bilgisi olmakla birlikte, soruşturmanın sağlıklı bir şekilde yürütülmesi kaygısından dolayı bu gelişmeleri kamuoyu ile paylaşmamıştır. Ancak dün soruşturmadaki bazı gelişmelerin bizlerin dışında basında yer alması üzerine bu açıklamayı yapma gereği ortaya çıkmıştır.” diye konuştu.

Polislerden ikisinin görev yeri değiştirilmiş bir kişi görevden ihraç edilmiş

Tahir Elçi cinayetine ilişkin soruşturma dosyasında 9 ve 10 Ocak 2020 tarihlerinde üç polis memurunun şüpheli sıfatıyla ifadesi alındığının belirtildiği açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Şüpheli olarak ifadesi alınan polislerden ikisinin görev yeri değiştirilmiş, diğerinin ise meslekten ihraç edildiği ifadelerden anlaşılmaktadır. Bazı soru işaretleri olsa da iki şüphelinin ifadesi bizzat savcılık odasında, bir şüpheli ise SEGBİS yoluyla ifade vermiştir. Şüpheliler hakkında tutuklama talep edilmemiş,  herhangi bir adli kontrol tedbirine de başvurulmamıştır.”

Cinayetin aydınlatılması noktasında hazırlanan bilimsel raporun önemi

Diyarbakır Barosu’nun Tahir Elçi soruşturmasının yasaya uygun yürütülmesi, cinayetinin açığa kavuşturulması, faillerin yargı önüne çıkarılması için cinayetten hemen sonra bir komisyon kurulduğunu ifade eden Aydın, sözlerini şöyle sürdürdü: “Komisyondaki meslektaşlarımız ilk günden bu yana son derece titiz bir çalışma yürütmüşlerdir. Cinayetin aydınlatılması için Londra Üniversitesi’nin Goldsmiths Koleji bünyesinde faaliyet gösteren Forensic Architecture adlı araştırma merkezine başvurmuştur. Forensic Architecture, Tahir ELÇİ’nin öldürüldüğü sırada kayıtta olan kamera görüntülerini daraltarak, görüntüdeki şahısların silahlarını ateşledikleri anlar, ses ve görüntü senkronizasyonu gibi tamamen bilimsel yöntemlerle şüpheli sıfatı taşıyabilecek kişileri tespit etmek suretiyle olayın aydınlatılması amaçlanmıştır. Diyarbakır Barosu’nun soruşturma dosyasından temin ettiği görsel-belgesel deliller ve tanıklıkların yanı sıra açık kaynaklı bilgi ve malzemelerle bilimsel bir çalışma sonucunda bir video ve bu videodan hareketle bir rapor hazırlamıştır.”

‘Talebimizden 13 ay sonra şüphelilerin ifadesine başvurulmuştur’
 
Londra Üniversitesi’nde hazırlatılan raporun 14 Aralık 2018 tarihinde Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığına sunulduğuna işaret eden Aydın, şöyle konuştu: “Bu dilekçede üç polis memuru ilk kez şüpheli olarak zikredilmiş, üç polis memurunun şüpheli olarak ifadelerinin alınması, müteakiben tutuklamaya sevk edilmeleri talep edilmiştir. Ancak talebimizden 13 ay sonra şüphelilerin ifadesine başvurulmuştur. Şüphelilerin tutuklanmamış olması ihmaller ve özensizlikler zincirine bir halka daha eklemiştir.”

Etkin soruşturma yürütülmedi

Elçi soruşturmasında yoğun şüphe altındaki kişiler hakkında soruşturma usullerinin işletilmesdiğini vurgulayan Aydın şunları söyledi: “Olağan hukuk rejimlerinde yoğun suç şüphesi altında olan kişiler, şüpheli olarak kabul edilip ceza muhakeme usulündeki soruşturma usulleri kapsamında soruşturulmaktadır. Örneğin iletişimleri izlenebilir, görev başında olmaları nedeniyle delillerin karartılması ihtimali bulunduğundan açığa dahi alınabilirlerdi. Ancak daha ilk günden bu yana son derece özensiz bir şekilde yürütülen bu soruşturmada, bu özensizlikler yetmezmiş gibi Tahir Elçi’nin bulunduğu yöne doğru silahlarını ateşledikleri görülen, doğrudan ateş alanına sahip polis memurlarının şüpheli olarak ifadelerine başvurulması ve gerekli soruşturma ve araştırma usullerine tabi olmaları gerekirdi. Ancak aradan geçen 4 yılı aşkın bir zaman sürecinde dosyada hiçbir zaman şüpheli olarak zikredilmediler.”

‘Cezasızlık politikası uygulanıyor’

Olağan şüpheli olan 3 polis memurunun 4 yıl boyunca soruşturmaya dahil edilmemesini eleştiren Aydın, şu ifadeleri kullandı: “Üç polis memurunun, 4 yılı aşkın bir süredir cezasızlık politikasından istifade ederek ısrarla soruşturmaya dahil edilmemiş ve şüpheli sıfatı almamış olmalarının; soruşturmanın gidişatına, delillerin kaybolması ya da karartılmasına neden olmadığını umuyoruz.  Bu saatten sonrasında artık kovuşturma aşamasında delillerin tartışılmasının ve değerlendirilmesinin önü açılmalıdır. Meslek hayatı boyunca Türkiye’deki cezasızlık politikasıyla mücadele eden Tahir Elçi’nin dosyasında kovuşturma aşamasına geçilmesi, cezasızlığın son bulmasına yönelik bir umut ışığı olacaktır. Kamuoyunun gözleri önünde işlenen bu cinayetin faillerinin yargı önünde hesap verecek olması, cezasızlık politikasında küçük de olsa bir gedik açacaktır.”

4 yıl neden beklendi?

Elçi cinayetiyle ilgili bir dizi ihmalin farkında olduklarını belirten Aydın, “Cinayetten hemen sonra olay yerinde bir keşif yapılmadığını, olay anını gösteren bazı kamera kayıtlarında sözüm ona “görüntü kaybı” olduğunu, olay yerindeki bazı kamera kayıtlarına açıklanmayacak bir şekilde “ulaşılamadığını”, dosyadaki bazı belgelerin bizlerden gizlendiğini biliyoruz. Hazırlanacak iddianamenin bu sorulara cevap olmasının yanı sıra, 4 yılı aşkın bir süredir neden ve neyi beklediğimize de cevap vermesini bekliyoruz.” diye konuştu.

‘Polislerin tutuksuz yargılanmalarından derin bir endişe duyuyoruz’

Şüpheli sıfatıyla ifadesi alınan polis memurlarının tutuksuz yargılanmalarından endişe duyduklarını ifade eden Aydın, şunları söyledi: “Bunun yanı sıra tutuklama için yeterli ve kuvvetli şüphe olması, ceza usul yasasındaki diğer tutuklamaya dair diğer koşulların da olmasına rağmen; şüphelilerden ikisinin halen görevlerinin başında olması ve tutuksuz yargılanmalarından derin bir endişe duyduğumuzu da not etmek isteriz.”

‘Şüpheliler hakkında iddianame düzenlenmesi ve dava aşamasına geçilmesi’

Aydın son olarak, soruşturma dosyasında iddianame hazırlanması sürecine ilişkin beklentilerini dile getirdi: “Tahir Elçi ailesinin, Diyarbakır Barosunun her bir üyesinin ve kamuoyunun talebi ve beklentisi; bir an önce iyi temellendirilmiş bir iddianame ile şüpheli ya da şüpheliler hakkında bir iddianame düzenlenmesi ve dava aşamasına geçilmesidir.”

Açıklamanın ardından basın mensuplarının soruları yanıtlandı. Diyarbakır Barosu Başkanı Cihan Aydın, 3 polis memurunun Tahir Elçi’yi öldürme kastıyla ifadelerinin alındığını söyledi. Aydın, ayrıca 20 gün öncesinde soruşturma dosyasındaki gelişmelerden haberdar olduklarını belirtti.

(Kaynak: Tigris Medya
 

 

YORUM YAZ
UYARI: Haberler ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik eden yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem Kategorideki Diğer Haberler
Diyarbakır'da Çölyak Hastalarına Gıda Yardımı
Diyarbakır’ın Yenişehir İlçe Belediyesi, ilçe sınırları içinde ikamet eden çölyak hastası çocuk ve yetişkinlere glutensiz gıda yardımında bulundu.
Antifriz Koymamanın Maliyeti Ağır Oldu
Diyarbakır’da uzun yıllar sonra etkili olan kar ve don olayı, araç sahiplerini masraflarla karşı karşıya getirdi. 60 liralık antifrizden kaçan sürücüler, araçlarının donması nedeni ile 7 bin liraya yakın masrafla karşılaştı.
Van Çığ Bölgesine Yeni Ekip
Van-Bahçesaray kara yolunda 4-5 Şubat tarihinde meydana gelen çığ felaketi nedeniyle çalışma yapacak AFAD, jandarma, UMKE ve Karayolları personelinden oluşan 32 kişilik ekip, sabah saatlerinde yola çıktı.
Evlat Nöbetine Bir Aile Daha Katıldı
HDP Diyarbakır İl Başkanlığı önündeki evlat nöbetine katılımlar devam ediyor. 3 Eylül'de 3 kişiyle başlatılan oturma eylemine bugün bir ailenin katılmasıyla birlikte, eylemin 162'inci gününde aile sayısı 84'e çıktı.
Çığ Bölgesinde İkinci Facia
33 kişi hayatını kaybetti, 53 kişi ise yaralandı.
Van'da Çığ: 4 Kişi Hayatını Kaybetti
Van'ın Bahçesaray ilçesinde çığ altında kalan minibüste bulunan 4 kişinin cansız bedenine ulaşılırken 7 kişi ise yaralı olarak kurtarıldı.
Depremin Ardından Korkutan Görüntü
Diyarbakır’ın Sur ilçesinde bulunan bitişik iki apartman, Elazığ’ın Sivrice ilçesinde meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki depremin ardından birbirinden ayrıldı.
Muş'ta 95 Köy Yolunda Karla Mücadele
Muş'ta geçtiğimiz gün gece saatlerinden itibaren etkisini iyice gösteren kar yağışı nedeniyle 95 köy yolu ulaşıma kapandı.
Norşin Şeyhine Silahlı Saldırı
Bölgenin tanınmış kanaat önderlerinden Şeyh Abdülkerim Çevik, uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti.
Zincir Marketler Mahalle Bakkalını Yok Ediyor
Son birkaç yıl içerisinde sayıları sürekli artan zincir marketler ve AVM'ler, mahalle esnafını olumsuz yönde etkilemeye devam ediyor.
"Kürtçe Dilinin Yok Sayılmasını İstemiyoruz"
Havaalanlarında 36 dildeki anlık çeviri hizmeti ve Sağlık Bakanlığının 6 dilde hazırladığı afişte Kürtçenin olmayışına tepki gösteren Diyarbakır halkı, tüm ırkların dili olduğu gibi Kürtçenin de olması gerektiğini söylediler.
Uluslararası Gerilim Altın Fiyatlarını Yükseltti
İran ile işgalci Amerika arasında çıkan krizden dolayı altın fiyatlarının yükseldiğini belirten sektör temsilcileri, uluslararası gerilimin görüldüğü her vakitte bu yükselişin olacağını ifade etti.
 • Yaşam
 • Sağlık
 • Röportaj - Söyleşi
 • Fikir - Yorum
 • Yerel
Cömertlik Bir Ayet Bir Hadis Bir Ayet Bir Hadis Bir Ayet Bir Hadis Bir Ayet Bir Hadis Bir Ayet Bir Hadis Bir Ayet Bir Hadis Bir Ayet Bir Hadis Bir Ayet Bir Hadis Bir Ayet Bir Hadis
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
ÇOK OKUNANLAR
  NAMAZ VAKİTLERİ
  İmsak
  Güneş
  Öğle
  İkindi
  Akşam
  Yatsı
  © Copyrigth 2018 pasurlife.com tüm hakları saklıdır.
  Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır ve linklerin sorumluluğu alınmaz. Yazılım ve Teknik Destek : AmdYazılım
  • Rss Servisi
  • Google+ Sayfası
  • Twitter Sayfası
  • Facebook Sayfası